Student: Katherine Brauninger
Co je potřeba pro studium ve Švédsku?
Vzhledem k velkému zájmu o Skandinávii a „severní země“ je dobré napsat motivační e-mail, který by měl být jiný, než je obvyklé. Může obsahovat i nějaké fotografie, stylistickou úpravu a podobně.
Je potřeba také mít dobrý studijní průměr? Některé univerzity to mohou vyžadovat
Na studijní průměr se tolik nebere ohled, ale samozřejmě, pokud někdo osciluje okolo, řekněme, horšího průměru než 2,5 tak by to mohl představovat problém. Zájemců je hodně a zde by mohl horší průměr předčasně vyloučit zájemce z výběrového řízení zahraničního studijního programu.
Jak probíhá samotný proces stěhování, bydlení atd.
Nejlepší je mít v konkrétním místě nějaký lokální kontakt, nejlépe místní. Přesto však, pokud komunikujete s univerzitou, jsou na studijním oddělení velmi ochotní a sdělí Vám co, kde a za kolik se dá sehnat. Problémem může být, pokud byste chtěli ubytování pouze pro sebe, v tomto případě jste odkázáni sami na sebe a nájemné může jít i do stovek EUR. V mém případě jsem našla ubytování s jednou moji spolubydlící za 6.000 SEK (15.000 CZK), ale v centru Stockholmu mohou být ceny mnohem vyšší.
Kolik zbývá peněz, pokud jde vše „hladce“ a nárok na stipendium je uznáno?
Stipendium téměř vůbec neprokryje náklady za bydlení, které bylo v mém případě, 550 EUR (cca 14.000 CZK) obzvlášť, pokud bydlíte ve Stockholmu. Za jídlo jsem měsíčně utratila 3200 SEK (8000 CZK). Stipendium sotva pokryje ubytování a je tedy nutné mít nějaké rezervy. Doprava do Švédska a ostatní výdaje jsem hradila z osobního rozpočtu. Pokud člověk neutrácí stylem vysedáváním v barech a restauracích, může útrata dělat,a to bez „mrknutí oka“, za pivo a večeři bez problémů 600 SEK (1.500 CZK). Nespornou výhodou je využívání mobilních služeb v rámci EU a to jak pro telefonní hovory, tak pro datové služby. V případně studijního programu mimo EU mohou být výdaje za telefon poměrně nepřehlédnutelnou položkou.
Ve srovnání s ČR je jídlo drahé, kolik stojí průměrný nákup?
Jen pro představu, mléko 10 SEK (25 CZK), 10 vajec 30 SEK (75 CZK), kilo brambor 25 SEK (63 CZK), 1kg kuřecí prsa balené v ochranné fólii 109 SEK (273 CZK), chleba 25 SEK, balená šunka 35 SEK (88 CZK), mražená pizza Dr. Oetker 20 SEK (50 CZK), filet z lososa zabalený 60 SEK (150 CZK), kilo hovězí – steak v akci 100 SEK (250 CZK). U některých produktů dochází k příjemnému překvapení, kdy zjistíte, že například mořské produkty jsou mnohem levnější než u vás v ČR, ale také i oblečení, kde ceny jsou ve Stockholmu v renomovaných nákupních centrech (např.“MOOD“ pozn. autora) o něco vyšší, než jak je tomu například zde v pražském Palladiu.
Přejděme zpět ke škole, jak probíhá výuka? Co je jinak než u nás?
Probíhá zde rozdělení do mezinárodních skupin (IG – International Groups), kde je kladen důraz na řešení úkolů v týmu, tedy podobně jako zde na VŠE. Více se zde zpracovávají a prezentují eseje, než na zdejší univerzitě. I výuka je zde vedena formou celodenních bloků a na konci je z toho zkouška. Lépe se to zvládá, než jak je to běžné zde, kde je potřeba ovládat „time-management“.
Jak je to s jazykem, švédština je germánský jazyk, je to lehčí pro tebe jako Němku?
Pro některé Němce může švédština znít jako více „zpěvavá“ němčina, přesto však jsou některá slova velmi podobná a některá naprosto odlišná. Největší potíže dělá zpracování odborných esejí, ale to je specifikum každého cizího jazyka.