Během uplynulých deseti let, kdy došlo k masivnímu nástupu mobilních technologií, si dokážeme poměrně obtížně představit běžný život bez mobilního telefonu. Navíc díky působení tzv. „Moorova zákonu“ morálně rychle zastarávají nejenom všechna výpočetní zařízení v oblasti ICT, pro které byl tento zákon de facto původně ustanoven, ale postupně se to také týká i mobilních zařízení. Preference výběru nového mobilního telefonu jsou různé, jeden raději vzhled a funkčnost, druhý především výkon a jiný hlavně cenu, apod.

Nebudu zde vyjmenovávat důvody pro koupi toho či onoho, preference kupujících jsou různé a mohou se velmi lišit. Přesto však uvedu hlavní důvody co je potřeba znát, aby případný kupující věděl, do čeho tzv. „jde“. Aktuální situace na poli mobilních zařízení jsou systémy pracující na platformách Apple(iOS) a Android(Linux).

U systémů pracujících se systémem Apple(iOS) se jedná o proprietární systém, uživatel nemá možnost i přes jeho případnou fundovanost, si systém upravit k vlastní potřebě, obrazu svému. Apple je uzavřený systém a jak tvrdí, má nad tímto systémem bezpečnou kontrolu, i když realita bývá jiná, jak můžeme občas sledovat ve zprávách, kde dochází k bezpečnostním prolomením tzv. „security breach“, či zneužití osobních a někdy citlivých dat.

Oproti tomu Android, je tzv. „otevřený systém“, který nabízí možnost experimentování dle libosti a možností hardwaru telefonu. Také za tímto otevřeným systémem stojí někdy značně početná skupina odborníků a nadšenců, což však sebou přináší i rizika, obzvlášť pokud uživatel není odborník a provede zásahy v „srdci“ systému, nebo je jen nepozorný a instaluje vše bez „bázně a hany“ co se mu do ruky namane.  Tímto může docházet například k tomu, že některé aplikace nejsou správně „odladěny“ a tudíž mohou nastat problémy s tzv. „padáním“ a jinými „bugy“ (neočekávané chyby v programu/aplikaci – pozn. autora), kdežto

Apple má vše sjednocené pod sebou, což je zase oproti Androidu výhoda, co se týká funkčnosti. Problém nastává u aktualizací, kde Apple je oproti svému rivalu napřed a vše je připraveno ke stažení na jakýkoliv podporovaný model, bez časového omezení, zde Android ztrácí, který má poměrně složitější aktualizace, ale v době psaní tohoto textu, může být zase za pár let či měsíců, vše jinak. Za zajímavou zmínku stojí fakt, že funkce přenosu souborů přes Bluetooth, Apple nepodporuje, ale v dnešní době rychlých mobilních dat, to již přestává být nějakým nedostatkem. Spíše se jednalo o bezpečnostní prvek, kdy jste nechtěli poslat osobní fotografie a jiné dokumenty přes Internet.

Nepříjemným zjištěním může být také skutečnost, že iOS a jeho operační systém nepodporuje paměťové externí karty. Pokud jste tedy koupili model Apple, který nemá dostatečnou kapacitu, a například byste chtěli použít telefon k větším objemům dat, máte smůlu. S tímto takto „natvrdo vykovaným“ telefonem, který Vám například přivezli do pohodlí domova, již nic neuděláte. Také pro rychlé přehrávání, překopírování dokumentů, obrázků a dat je práce s Apple zařízením problematičtější. Android prostě zapojíte do svého laptopu, PC a zařízení se po připojení objeví jako další složka, se kterou můžete okamžitě pracovat.

Být či nebýt Apple, Android? Toť otázka …

Kategorie: Komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *